Kurz kalibrácie monitorov EIZO ... viac
16.10.2012
Uvidíte ako vaše kreatívne nápady ožívajú ... viac
13.08.2012
Výnimočná farba v každom pixeli! ... viac
13.08.2012
K profi LCD monitoru kalibračná sonda za výhodnú cenu! ... viac
01.04.2011
STIAHNITE SI ZADARMO NOVÝ KALIBRAČNÝ SW EIZO EASYPIX2 K PVA PANELOM ... viac
01.04.2011
EIZO EasyPIX2 - Color Matching Tool podporujúci hardvérovú kalibráciu ... viac
11.03.2011
Monitor EIZO CG243W získal prestížne ocenenie TIPA 2010 ... viac
02.02.2011
Neviete si rady s výberom vhodného fotografického monitora ? ... viac
13.01.2011
EIZO ColorEdge CG245W – test ... viac
11.01.2011
EIZO – Color Management a kalibrácia monitorov - kurz ... viac
10.01.2011
Multifunkčná tlačiareň ideálna pre fotoamatérov ... viac
13.12.2010
Nový FORIS FS2331 pro video a hry ... viac
21.12.2010
Spoločnosť Epson® získala tri prestížne ocenenia TIPA ... viac
15.11.2010
Novinka pre fotografov Zoner Photo Studio 13 ... viac
15.11.2010

EIZO – Color Management a kalibrácia monitorov - kurz

 EIZO – Color Management a kalibrácia monitorov - kurz 22. decembra prebehli v školiacom centre spoločnosti SOFOS s.r.o. v Bratislave dva odborné kurzy na tému „Kalibrácia monitorov a zásady správneho zobrazovania farieb na monitore pri využití CMS". Odborným garantom a lektorom oboch kurzov bol Ing. Antonín Charvát, EIZO Managing Director (zástupca EIZO NANAO Corp. v ČR a SR).
Prvý kurz bol časovo plánovaný na dve hodiny (ale plodnou diskusiou sa predlžil o ďalšiu hodinu) a jeho cieľom bolo všeobecne informovať a predstaviť možností správy farieb - Color Management Systems (CMS) v reťazci získavania a spracovania digitálnych dát a ich správneho zobrazovania na monitoroch. Zúčastnení okrem teoretickej časti a obrazovej prezentácie sa priamo oboznámili aj monitormi značky EIZO a ich funkciami.

EIZO – Color Management a kalibrácia monitorov - kurz 1

Cieľom druhého 6-hodinového kurzu bolo hlavnú tému „Princípy správy farieb (CMS)" rozobrať podrobne, a v detailoch sa zamerať na aplikácie známych bitmapových editačných programov (Adobe Photoshop, Zoner Photo Studio, LightRoom alebo Nikon Capture NX2. V ďalšej časti kurzu postupne lektor vysvetlil a praktický predviedol jednotlivé fázy kontroly (jas, gama, teplota bieleho bodu) zobrazovania obrazu na monitore a možností jeho kalibrácie. Zúčastnení mohli bezprostredne sledovať a naučiť sa kalibrovať monitor podľa odrazovej predlohy (vzorový výtlačok) v prípade, že nemajú k dispozícii kalibračnú sondu. Pokročilejší a presnejší spôsob kalibrácie za pomoci spektrofotometra (EyeOne Pro) sledovali prítomní krok po kroku. Pre tých, ktorý kalibráciu podceňujú alebo jej nevenujú patričnú pozornosť lektor názorne demonštroval rozdiely v softwarovej kalibrácii (zmeny LUT na grafickej karte počítača) a hardwarovej kalibrácii (korekcia sa aplikuje v prostredí monitora). Čerešničkou kalibrovania bola automatická kalibrácia špičkového monitora EIZO ColorEdge CG245W s stavaným meracím zariadením. HW kalibrácia špičkových grafických monitorov EIZO rady CG sa prevádza pomocou software EIZO ColorNavigator. Jedná sa o výnimočný profesionálny kalibračný program, ktorý svojimi možnosťami garantuje kvalitu kalibrácie (ICC profilu monitora). Záverečná časť patrila tlači a problematike ICC profilov a správneho zobrazovania a prevodu RGB/CMYK dát.

EIZO – Color Management a kalibrácia monitorov - kurz 5

Záverom
Absolventi kurzov okrem nových informácií si odniesli domov aj kalibračný softproofový balíček pre kontrolu kvality farebnej reprodukcie na monitore obsahujúci profesionálny kontrolný výtlačok zo širokoformátovej tlačiarne CANON iPF8300 vrátane obrazových RGB-dát a podrobného praktického návodu.

 EIZO – Color Management a kalibrácia monitorov - kurz 3 EIZO – Color Management a kalibrácia monitorov - kurz 4

Ospravedlňujeme sa, naša web stránka vyžaduje pre správnu funkčnosť zapnutý JavaScript.